Co to jest odwrócona osmoza? Proces odwróconej osmozy

Problemem, z jakim boryka się większość mieszkańców gospodarstw w Polsce, jest niska jakość wody dostarczanej w rurociągach. Mimo tego, że jest ona teoretycznie zdatna do spożycia, często charakteryzuje się nieprzyjemnym smakiem i zapachem. Jeśli chcesz mieć gwarancję, że woda, jaką spożywasz na co dzień, jest wolna od zanieczyszczeń i osadu, warto zainwestować w filtry odwróconej osmozy wody. Wcześniej dobrze dowiedzieć się, na czym polega cały proces i jakie daje efekty.

Odwrócona osmoza – zasada działania

Na początku warto wytłumaczyć, co to jest osmoza. Proces ten, krótko mówiąc, polega na przenikaniu cieczy przez membranę, co w przypadku filtracji oznacza zatrzymywanie rozpuszczonych w wodzie substancji typu związki organiczne na półprzepuszczalnej siateczce. Błona osmotyczna posiada otwory o mikroskopijnej średnicy, co sprawia, że na jej drugą stronę przedostają się tylko mikrocząsteczki krystalicznie czystej wody. Proces odwróconej osmozy wykorzystuje z kolei ciśnienie obecne w instalacji wodociągowej. W jego przebiegu oczyszczona woda przepływa przez membranę i trafia do zbiornika, natomiast rozpuszczone w niej niepożądane związki są odprowadzane w drugą stronę do kanalizacji.

Filtracja w ramach odwróconej osmozy

Wiedząc, co to jest odwrócona osmoza, warto poznać dokładnie etapy oczyszczania wody w ramach tego procesu. Woda przechodzi kilka etapów filtracji: pierwszym jest filtr mechaniczny zatrzymujący większe cząstki zanieczyszczeń, kolejnym węglowy, który pochłania metale ciężkie, chlor i pestycydy, a następnie dopiero woda trafia na membranę osmotyczną, która skutecznie zatrzymuje 99% najmniejszych cząstek zanieczyszczeń. Wkłady filtrujące poprawiają smak i zapach wody, eliminując z niej wszelkie substancje lotne. Co ważne, taka woda jest również pozbawiona twardości.

Filtry do odwróconej osmozy Global Water

W ofercie sklepu Global Water znajdziesz zróżnicowaną ofertę nowoczesnych systemów do procesu osmozy odwróconej, które oczyszczają i zmiękczają wodę w celach spożywczych. Posiadają one certyfikaty bezpieczeństwa, a ich użycie daje gwarancję 100% krystalicznie czystej wody oraz wygodnej obsługi. Sklep oferuje urządzenia zarówno kompaktowe, jak i o większej pojemności, które możesz dopasować pod kątem liczby domowników. Do wyboru masz również systemy z wkładem mineralizującym, które pozwalają uzyskać Ci wodę alkaliczną. Firma świadczy także doradztwo w zakresie montażu oraz wyboru systemu odpowiadającego zapotrzebowaniem danej sieci wodno-kanalizacyjnej, dzięki czemu masz gwarancję wysokiej skuteczności wybranego filtra odwróconej osmozy.